11. Japansko-srpski festival filma svečano je otvoren 2. decembra u Jugoslovenskoj kinoteci. Ove godine, festival nosi naziv „TALAS“ i kroz bogat filmski program istražuje različite aspekte talasa – simboličkog, emocionalnog, ali i fizičkog – u japanskom i srpskom filmu.
“Po prvi put, svečana ceremonija 11. Japansko-srpskog filmskog festivala (JSFF) otvorena je zajedno sa Ambasadom Japana, čime je još jednom naglašen značaj kulturne razmene između Japana i Srbije.”
Otvaranju festivala prisustovali su brojni ljubitelji filma, umetnici, diplomate i predstavnici kulture.
Prisutnima se obratio Jugoslav Pantelić, koji je istakao značaj filmskih festivala kao platformi za povezivanje kultura, posebno u kontekstu japanske i srpske kinematografije. Pantelić je naglasio da je ovaj festival postao važan događaj ne samo za ljubitelje filma, već i za sve koji veruju u snagu umetnosti da prevaziđe granice i poveže ljude.
Posebnu reč na otvaranju festivala imali su Jovana Stević i Jakša Nikodijević, osnivači Japansko-srpskog festivala filma. Oni su istakli značaj ovog festivala u jačanju kulturnih veza između Japana i Srbije. Stević i Nikodijević su u svom obraćanju podsetili prisutne na početke festivala, zahvaljujući kojima je postao prepoznatljiv kao jedan od najvažnijih kulturnih događaja u Srbiji, ali i u regionu.
Jovana Stević direktorka festivala pozdravila je publiku i najavila promociju japanske kulture kroz reviju filmova koju organizuju Ambasada Japana i 11. Japansko-srpski filmski festival, naglašavajući temu kreativnosti, zajedništva i inovacije. Napomenula je da su, po prvi put, oba događaja otvorena istovremeno.
Zahvalila je Jugoslovenskoj kinoteci koja je već deceniju odličan domaćin festivala i posebno se zahvalila Ambasadi Japana na poverenju i kontinuiranoj podršci.
Tema ovogodišnjeg festivala, TALAS, simbolizuje pokret, energiju i transformaciju, što odražava jedinstvenu razmenu između japanske i srpske kulture koju festival neguje.
Od svog osnivanja, festival je bio platforma koja podržava uticajne filmske autore i profesionalce. Kroz projekcije u Srbiji, Japanu i širom sveta, publika često otkriva kinematografiju druge zemlje dok dolazi zbog autora iz svoje.
U narednih pet dana, publika će imati priliku da uživa u takmičarskim selekcijama dugometražnih i kratkometražnih filmova, kao i u premijeri prve japansko-srpske koprodukcije van konkurencije, u bioskopima Cineplexx Galerija Beograd i Jugoslovenskoj kinoteci.
Stević je predstavila članove žirija koji će odlučivati o nagradama, zahvalivši im na vremenu i stručnosti: glumcima Toru Kizu, Marku Gveru i reditelju Milanu Konjeviću za selekciju dugometražnih filmova; i rediteljima Milici Tomović, Udo Jošufumiju i Mišku Nećaku za selekciju kratkometražnih filmova. Takođe, pozdravila je prošlogodišnjeg predsednika žirija, reditelja Petera Webbera.
Istakla je da će Udruženje CULTCRAVE predstaviti svoj prvi filmski projekat, Odložen let, podržan od strane Ministarstva pravde i Filmskog centra Srbije, u saradnji sa organizacijom Dečje srce.
Stević je zaključila govor zahvalnošću pokroviteljima, partnerima i prijateljima festivala, uključujući Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Ambasadu Japana, Japansku poslovnu alijansu u Srbiji (JBAS) i druge, na omogućavanju uspeha festivala.
Toru Kizu je izrazio duboko čast i zahvalnost što je deo 11. Japansko-srpskog filmskog festivala, zahvalivši gospođi Jovani Stević, gospodinu Jakši Nikodijeviću, članovima osoblja i Ambasadi Japana na njihovoj podršci. Kizu je podelio ličnu povezanost sa festivalom, pominjući da su filmovi u produkciji i u kojima je učestvovao prikazivani na JSFF tri godine zaredom. Istakao je svoje prethodne filmove koji su bili deo festivala: Yabuhara Kengyo II (9. JSFF), December (10. JSFF) i 10 years Isobatake (ovogodišnji festival).
Ovom prilikom, ambasador je pozdravio se sve prisutne i dodelio specijalnu nagradu direktorki festivala, Jovani Stević, za njen izuzetan doprinos u organizaciji festivala i promociji kulturne razmene između Japana i Srbije. Ambasador je istakao da je Jovana Stević svojim posvećenim radom i angažmanom stvorila most između dve zemlje kroz filmsku umetnost.
Takođe, tokom otvaranja festivala, posebnu nagradu dobio je britanski reditelj Peter Webber, poznat po svojim filmovima koji istražuju duboke ljudske emocije i međukulturne odnose. Webber je prisustvovao ceremoniji i zahvalio se na priznanju, naglasivši važnost festivala kao platforme za jačanje kulturnih veza među različitim narodima.
Ovom prilikom, ambasador je dodelio specijalnu nagradu direktorki festivala, Jovani Stević, priznanje za njen izuzetan doprinos u organizaciji festivala i promociji kulturne razmene između Japana i Srbije. Ambasador je istakao da je Jovana Stević svojim posvećenim radom i angažmanom stvorila most između dve zemlje kroz filmsku umetnost.
Ceremoniji otvaranja prisustvovali su brojni ljubitelji filma, umetnici, kao i ambasador Japana u Srbiji, Imamura Akira, kao i njegova gošća, prva dama Srbije Tamara Vučić koja je zaokružila prisutnost Japana ne samo kroz filmove i medije, već i kroz njihove aktivnosti, kao i kroz ono što učimo iz te kulture, tradicije ponašanja i događaja koji su upečatljivi, a dele simbiozu sa prirodom i društvom, poput sakura – cvetanja trešnje.
Nakon ceremonije otvaranja, posetioci su imali priliku da pogledaju specijalne projekcije. Prikazan je dugometražni film The First Gentleman, koji je oduševio publiku emotivnim i duboko ljudskim narativom, kao i kratki film Happiness Index, koji se bavi temama sreće, društvenih normi i ličnih izbora u modernom društvu. Ovi naslovi su bili savršen uvod u filmski program festivala, koji traje do 6. decembra.
Posebnu čar ceremoniji dalo je i muzikalno iznenađenje – Fumiko Takeshita, talentovana japanska umetnica, izvela je prelepe melodije uz pratnju Aleksandra Petrovića. Ovaj emotivni muzički nastup dodatno je obogatio atmosferu festivala, spajajući japansku i srpsku umetnost na jedinstven način.
Fotografije: KADROVIT