Search
Close this search box.

ETNOLOGY FEST 2022 – Give (Back) Credit to Heritage Communities

Presecanje vrpce Goga Grubješić i Andreea Tanasescu

ETNOLOGY FEST 2022 – Give (Back) Credit to Heritage Communities

(Vratimo poštovanje udruženjima zaštite kulturnog nasleđa)

Petak, 7.10. prvi dan.

Pod pokroviteljstvom i uz podršku supruge predsednika Republike Srbije gđe Tamare Vučić, u Beogradu je, u svečanom duhu i autentičnom ambijentu Etnografskog muzeja, večeras je otvoren 6. međunarodni Etnology Fest, posvećen promociji nematerijalnog kulturnog nasleđa i zaštiti kulturnih identiteta.

Goga Grubješić, Maja Gojković, Tamara Vučić

Autor festivala Goga Grubješić je ovogodišnji Etnology Fest postavila kao trodnevni, etnom inspirisan kulturni događaj, koji promoviše važnost očuvanja kulturnih identiteta i tradicionalnih zanata.

Dobrodošlicu su prvi poželeli članovi umetničkog hora Prvo beogradsko pevačko društvo, nastalo 1853. i otpevali pesme „Kraljica” i „Slavska” srpskog kompozitora, Stevana Mokranjca, uz maestralno dirigovanje gđe Svetlane Vilić.

Ove godine, Srbija je deo međunarodnog projekta “Give (Back) Credit to Heritage Communities”(Vratimo poštovanje udruženjima zaštite kulturnog nasleđa), te su zvanice pozdravili ambasador Evropske Unije u Srbiji, Njegova Ekselencija gospodin Emanuele Žiofre, kao i gđa Andrea Tanasesku iz Rumunije , koordinator projekta.

Kulturno nasleđe svake zemlje je temelj njenog identiteta, oslonac za razvoj savremene kulture. Kulturno nasleđe treba prepoznati kao razvojni potencijal, spajajući tradicionalno i moderno, stvarajući most između prošlosti i budućnosti. Novo čitanje nacionalnog stvaralaštva i nasleđa može zainteresovati mlađe generacije, približavajući im, tako, sopstveni identitet. Jedino ova nit, ovakva povezanost garantuje trajnost jedne kulture u vihoru globalizacije i potrošačkog društva. Poznavati svoju istoriju, svoju kulturnu baštinu, one elemente koji su vekovima oblikovali naš identitet, znači prepoznavati važnost ideje da svoju tradiciju čuvamo i štitimo, da tuđu poštujemo i da razumemo da je u različitosti bogatstvo sveta” izjavila je gospođa Vučić, koja je ovu manifestaciju otvorila.

Jelena Blečić,Goga Grubješić, Tijana Antić-Čolak, Filip Maksimović

Nakon svečanog otvaranja, prisutni su imali priliku da uživaju u reviji CULTURAL FASHION tri savremene dizajnerke – Monice Miller, Ciare Courtney i Marijane Andrić, koje su dale svoj modni odgovor na temu inspiracije tradicionalnim odevnim predmetima Rumunije, Velike Britanije i Srbije. Monica Miller svoju kolekciju posvetila je rumunskoj bluzi IA, dok je Ciara Courtney nadahnuta škotskim tartanom. Srbiju je na ovoj jedinstvenoj reviji predstavila dizajnerka brenda pletenina Marijana Andrić, kolekcijom “Sirogojno Story by me”. Mini kolekcija kojom je autorka odala počast čuvenim pletiljama iz zlatiborskog kraja i najpoznatijoj dizajnerki pletenina na našim prostorim Dobrili Smiljanić, specijalno je urađena za ovaj projekat.



Poznati gosti i predstavnici diplomatskog kora su svojim prisustvom uveličali događaj.

U publici su bili Ministarka kulture u Vladi Republike Srbije Maja Gojković, direktorka RFZO Sanja Radojević Škodrić, Ministarka trgovine, turizma i telekomunkacija Tatjana Matić, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, direktorka muzeja na otvorenom “Staro selo” Sirogojno, gđa.Svetlana Ćaldović, Ambasadori Meksika, Indije, Koreje, Pakistana i Kazahstana sa suprugama, ambasador Kipra, Ujedinjenijh Arapskih Emirata, supruga ambasadora Turske kao i ambassador Maroka sa porodicom. U reviji su uživali i Jelena i Žika iz grupe Zana, Biljana Krstić, Jelena Blečić, Zoe Kida, Snežana Dakić…

Emanuele Giaufret ambasador EUdelegacije sa ženom Minjom

Veliku pažnju izazvale su i pletilje iz Sirogojna, Borka Ćaldović I Milica Ćurdić, kao i Bosa Rosić, etnolog i desna ruka dizajnerke Dobrile Smiljanić, koje su došle u okviru promocije filma “ Pletiljama u čast” i panela “Sirogojno Story”

Tamara Vučić, Maja Gojković i Goga Grubješić i članice International Woman Club (IWC)

U subotu, 8.10. drugog dana Etnology Festa, zemlja u fokusu je bita Kraljevina Maroko.

Sve prisutne zvanice Etnology Festa, pozdravio je ambasadador Kraljevine Maroko u Republici Srbiji, Njegova Ekselencija, gospodin Mohammed Amine BELHAJ, koji je istakao da u godini kulture, veoma važno mesto ima kulturna diplomatija i negovanje 65 godina diplomatskih odnosa sa našom zemljom.

Zatim se ispred Etnografskog muzeja- institucije koja čuva i neguje naše kulturno nasleđe

Obratila direktor gđa. Tijana Čolak Antić.

Nakon toga je usledila prava poslastica za sve prisutne – veličanstvena i egzotična revija koju je predstavila kreatorka iz Maroka, Imane Belkaddem.

U nedelju 9.10 trećeg dana festivala održan je uz veoma zanimljivu diskusiju i PANEL: SIROGOJNO STORY – studija slučaja srpskog modnog brenda.

Imane Belmkaddem

Panelisti:

Bosa Rosić – diplomirani etnolog, muzejski savetnik, dobitnik međunarodne Masarikove nagrade u Pragu za doprinos razvoja etnologije i očuvanja kulturne baštine Jugoslavije.

Svetlana Ćaldović – direktorka Muzeja na otvorenom Staro selo” Sirogojno

Marijana Andrić – dizajner pletenina i vlasnica brenda Maridruna”

David Van de Kamp – dizajner trikotaže / istoričar tekstila, osnivač “VdK nasleđa”.

Brankica Janković – Poverenica za zaštitu ravnopravnosti

Andrea Tanasescu – Koordinator projekta „Vratimo poštovanje udruženjima zaštite kulturnog nasleđai osnibač udruženja La Bluz Roumaine”.

Gordana Grubješić – osnivač i organizator Etnology Festa.

Branka Kovačević – urednik u Ilustrovanoj politici i moderator panela

Kako kod nas je tradicija da sve prodje uz pesmu, multimedijalana umetnica Simonida Stanković je otpevala tradicionalnu pesmu sa zlatiborskih brda “Čuvala sam goveda”.

Etnology Fest je još jednom pokazao da je manifestacija koja se ozbiljno bavi promocijom nematerijalnog krlturnog nasleđa i pravi primer kulturne diplomatije.

Pokrovitelji manifestacije: Millennium Team, Žitopromet-Mlinpek, Telekom Srbija, West 65, BMW Stefanović i Vinarija Deurić.

Imane Belmkaddem
Monica Miller inspiration Romania
Imane Belmkaddem
Imane Belmkaddem
Marijana Andrić Sirogojno by me.
Ciara Courtney Schotish tartan-inspiration
Monica Miller inspiracija Roumaine Blouse
Andreea Tanasecsu iz Rumunije koordinator projekta Give Back Credit
Imane Belmkaddem
Marijana Andrić Sirogojno by me
Marijana Andrić Sirogojno by me!!!
Marijana Andrić Sirogojno by me
Monica Miller inspiration Romanian Blouse
Ciara Courtney Scotish tartan inspiration
Monica Miller inspiration Romanian Blouse
Marijana Andrić Sirogojno by me
Borka Ćaldović pletilja iz Sirogojna, Tamara Vučić i reditelj Miško Nećak
Maja Gojković
Zoe Kida (Ana Radonjić)
Tamara Vučić i Emanuele Giaufret
Tamara Vučić
Tamara Vučić počasni pokrovitelj Etnology Festa
Tatjana Matic
Tijana Colak-Anticdirektor Etnografskog muzeja
Vesna Jugovic i Miss Srbije
Nebojsa Babić
Snežana Dakić i Branka Grujić
Milka Forcan
Maja Gojković i Vjera Mujović
Lara Ham Quintessentially
J Tanja Nikolić Čičanović sa prijateljicom
Jelena Blečić,Goga Grubješić, Tijana Antić-Čolak, Filip Maksimović
Imane Belkaddem i Goga Grubješić Etnology
Branka Grujić i Goga Grubješić sa drugaricama
Brankica Janković
Anja Radić Miss Srbije 2022 i Vesna Jugović
Zoe Kida i Nenad Radujević

Imane Belkaddem
Imane Belkaddem
Branka Kovačević, urednik Ilustrovana Politika
Voditeljski par Miki Damjanović i Vjera Mujović
Jelena i Žika Zana
Dragana Felinc i Vladana Veljković
Sandra Božić

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

On Key

Related Posts